מצלמות אבטחה

בקרת כניסה

סוגים ומרכיבים של בקרת כניסה

מערכת בקרת כניסה נועדה למדר שטחים ולמנוע מעבר של אנשים לא מורשים לאזורים המוגנים.
המידור – מניעת המעבר בין שטח לא מוגן לשטח מוגן נעשית באמצאות מנעול עם אפשרות שליטה חשמלית ורכיב לפתיחה מקומי / מרחוק.

ישנם הרבה סוגי בקרות כניסה אנו נמנה כמה מהם ונרחיב על כל אחת מהמערכות הללו.

1. המערכת הבסיסית ביותר מורכבת ממנעול חשמלי בסיסי ולחצן פתיחה אשר מותקן בצד הפנימי של האזור המוגן. במקרא כזה בדרך כלל הפתיחה מהצד הלא מוגן תיעשה בעזרת מפתח – לדוגמא: שער הולכי רגל בבית פרטי.

2. המערכת הבאה היא אותה מערכת אך עם אפשרות פתיחה חשמלית גם מהצד הלא מוגן בעזרת רכיב פתיחה (מקודד / קורא כרטיסים / קורא תגים / קורא ביומטרי )- אליהם נרחיב בהמשך.

2. אינטרקום – מערכת מוכרת לכל אחד מאיתנו מהבית. המערכת מאפשרת שיחה דו כיוונית ופתיחה מרוחקת של השער.

רכיבי פתיחה


רכיבי הפתיחה מתחלקים לשניים- רכיב עצמאי ורכיב שמחובר לבקר ממוחשב . לכל אחד מהסוגים יתרונות וחסרונות, רכיב עצמאי בדרך כלל יהיה זול יותר אך לא יוכל לבנות בסיס נתונים מאוחד עם רכיבים דומים נוספים, לאומת רכיב שמתחבר לבקר ממוחשב בעל בסיס נתונים רחב יותר ואפשרויות שליטה רחבות יותר.


קורא כרטיסים

קורא כרטיסים -רכיב פתיחה אשר פותח את המנעול לאחר העברת כרטיס מגנטי אשר מופיע במאגר הנתונים של הרכיב / הבקר הממוחשב. מגיע במגוון דוגמאות למטרות שונות.

קודן

קודן - רכיב פתיחה אשר פותח את המנעול לאחר הקשת קוד. ישנם סוגים רבים של קודנים בעיצובים שונים למטרות שונות (פלסטי, מתכתי, אנטי-ואנדל).

קורא קרבה / תגים

קורא קרבה / תגים -רכיב פתיחה אשר פותח את המנעול לאחר העברת כרטיס מגנטי / תג ליד הקורא אשר מופיע במאגר הנתונים של הרכיב / הבקר הממוחשב. מגיע במגוון דוגמאות למטרות שונות. יתרונו על הקורא כרטיסים בכך שאין צורך להעביר את הכרטיס בין שפתי הקורא אלא רק להעבירו מספר סנטימטרים לידו, הדבר חוסך בלאי גם בכרטיסים וגם בקוראים.

קורא ביומטרי

קורא ביומטרי -רכיב פתיחה משוכלל היודע לזהות את המשתמש על פי אחד מחלקי גופו (בד"כ תביעת אצבע/ כף יד ,רשתית העין או קול). לאחר זיהוי הבן אדם כמשתמש מאושר לכניסה המערכת תפתח את המנעול.מנעולים


מנעול חשמלי -המנעול החשמלי הרגיל נפתח ברגע קבלת מתח מהספק כח שלו לאחר שעבר דרך בקרים ורכיבי פתיחה. יתרון – זול, קל להתקנה ונפוץ מאוד. חסרון- בעל רכיבים מכאניים מה שהופך אותו ללא בטיחותי למקומות אשר מצריכים פתיחת דלתות בחרום להימלטות מהמקום המוגן. מתבלה לעיתים קרובות.

מנעול מגנטי -פועל בשיטת מגנט חשמלי. עובד תחת מתח קבוע, ברגע הבקר / רכיב פתיחה מנתק את המתח, המנעול נפתח ומאפשר מעבר חופשי. יתרון - בטיחותי למקומות אשר מצריכים פתיחת דלתות בחרום להימלטות מהמקום המוגן. עובד למשך שנים ללא בלאי. חסרון – יקר יותר מהמנעול החשמלי הרגיל, התקנה מסורבלת יותר, במקרא של הפסקת חשמל הדלת תפתח.

בקרים


רכיב פתיחה עצמאי (stand alone) -המנעול החשמלי הרגיל נפתח ברגע קבלת מתח מהספק כח שלו לאחר שעבר דרך בקרים ורכיבי פתיחה. יתרון – זול, קל להתקנה ונפוץ מאוד. חסרון- בעל רכיבים מכאניים מה שהופך אותו ללא בטיחותי למקומות אשר מצריכים פתיחת דלתות בחרום להימלטות מהמקום המוגן. מתבלה לעיתים קרובות.

מנעול מגנטי -רכיב פתיחה עצמאי אשר הבקר המתוכנת מובנה בתוכו. לרכיבים מסוג זה יש בדרך כלל את יתרון המחיר הנמוך, והוא טוב לשימוש כיחידה בודדת,כאשר אין צורך במערכת בקרה גדולה למספר דלתות. לדוגמא: כניסה לבית / משרד.

בקר מתוכנת -בקר אשר אוגר את כל בסיס הנתונים בזיכרון הפנימי שלו. בדרך כלל ישנה אפשרות לחבר בקרים אלו למחשב בקרת כניסה לקבלת שליטה מרכזית על מספר בקרים, לבצעה הורדת נתונים בכל רגע, ולעדכן בסיס נתונים של כל בקר ברשת של אותו מחשב.

מחשב בקרת כניסה -מחשב בקרת כניסה מאפשר שליטה רחבה על מספר רב של בקרים מתוכנתים בעזרת תוכנה יעודית. על המחשב מבוצעות כל הפעולות של קידוד כרטיסים / תגים ו/או הזנת נתונים ביאומטריים. כמו כן דרך המחשב ניתן להוסיף ולהסיר הרשאות לכל משתמש על כל מעבר בכל רגע נתון, ללא צורך להגיע פיזית למעבר או להחזיק באישור המעבר (כרטיס / תג). התוכנה מכילה היסטוריה של כל המעברים לפרק זמן מוגדר - ניתן לדעת רטרואקטיבית מי עבר איפה ומתי, מכיוון שכל מעבר של משתמש נרשם במערכת. כמו כן כאשר משתמשים בתוכנה יעודית ניתן להעלות את מפת המבנה לתוכנה כך שכל רכיבי המערכת יופיעו על גבי מפת האתר המאובטח, הדבר מקל בעופן משמעותי את השימוש במערכות גדולות וקטנות כאחד.

שילוב מערכות


שילוב בקרת כניסה במערכת מצלמות במעגל סגור:


ניתן לשלב מערכת בקרת כניסה במערכת מצלמות במעגל סגור, לדוגמא: הקפצת מצלמה של מעבר מסויים במסך בחדר הבקרה (או אצל השומר) ברגע מעבר בדלת מסויימת ו/או ניסיון מעבר של משתמש לא מורשה.

שילוב בקרת כניסה במערכת אזעקה -ניתן לשלב מערכת בקרת כניסה במערכת אזעקה, לדוגמא: דלת יציאת חרום אשר מותקנת אליה בקרת כניסה נפתחת דרך מערכת חרום (גילוי אש / ידית בהלה וכד') תזעיק ותתריע על פתיחת הדלת.

שילוב מערכת בקרת כניסה עם מערכת גילוי אש -בדרך כלל כאשר שתי המערכות מותקנות במבנה שמשמש קהל רב, גורמי הבטיחות דורשים שמערכת בקרת כניסה תפתח את הדלתות אשר יכולות לשמש כנתיב מילוט מהמבנה בזמן אזעקת אש. פתיחה זו מבוצעת ע"י רכיבי אינטגרציה בין מערכת גילוי אש למערכת בקרת כניסה.

© SECUTECH I.L. - כל הזכויות שמורות